Spis treści

Roboczy spis treści najlepiej stworzyć na samym początku. Dzięki temu łatwiej zachować będzie ciąg logiczny między kolejnymi rozdziałami. Po wypełnieniu karty tematu pracy zastanów się na spokojnie co chcesz zawrzeć w swojej pracy. Przede wszystkim pamiętaj, że wykorzystywane w pracy pojęcia muszą zostać wpierw wprowadzone, więc umieszczenie danego rozdziału we właściwym miejscu jest kluczowe. Zwyczajowo praca rozpoczyna się stroną tytułową, następnie zamieszcza się streszczenia, spis treści, cel i zakres pracy oraz wstęp. Jest to utarty schemat, który pozwala czytelnikowi na szybkie i możliwie kompaktowe zapoznanie się z tematyką pracy. Dopiero tutaj rozpoczyna się prawdziwe wyzwanie, jakim jest założenie właściwej struktury pracy.

Jednym z podejść, które mogą ułatwić stworzenie roboczego spisu treści jest podejście wprowadzenie-użycie, które zakłada przyczynowość i wynikowość kolejnych rozdziałów. Przykładowo, jeżeli efektem finalnym pracy jest realizacja procesu technologicznego polegającego na sterowaniu silnikami z wykorzystaniem falowników kontrolowanych przez sterownik PLC, to musisz pamiętać, że czytelnik nie zrozumie wniosków twojej pracy jeżeli nie wytłumaczysz:

  • czym jest sterownik PLC? Jaki został wykorzystany?
  • czym jest falownik? Jaki został wykorzystany?
  • w jaki sposób komunikują się one między sobą?
  • jak wygląda proces, który mają zrealizować?
  • jaki język programowania został wykorzystany?
  • dlaczego to konkretne rozwiązanie jest pożądane?
  • wprowadziłeś wszystkie pojęcia? Czas przedstawić rezultaty!

Skoro chcesz wykorzystać w pracy jakieś określenie, to musisz je prędzej wytłumaczyć. Dzięki temu spis treści w zasadzie układa się sam. Z drugiej strony, jeżeli twoim tematem jest zastosowanie niejednoznacznych inwersji macierzowych w zadaniu regulacji perfekcyjnej, to warto wspomnieć:

  • dla jakiej klasy obiektów sterowanie będzie realizowane
  • może te obiekty opisane są jakimiś równaniami?
  • skoro obiekt jest opisany równaniem, to zapewne sterowanie też da się tak opisać
  • w równaniu sterowania występuje inwersja? to czas na omówienie inwersji!
  • pokaż którą inwersję wybierasz i jakie są jej cechy charakterystyczne
  • wiadomo już wszystko? Czas przedstawić wyniki symulacji!

Ponownie spis treści ułożył się sam. Najważniejsze to wiedzieć, co chcesz zawrzeć w twojej pracy! Oczywiście w trakcie pisania możesz zmieniać spis treści, jednak trzymanie się jego roboczej wersji umożliwią Ci jednokrotne wprowadzanie wszystkich wymaganych pojęć, uczynisz to we właściwym miejscu i unikniesz dublowania tych samych informacji.

Oczywiście, po przedstawieniu wyników działania/symulacji układu należy podsumować pracę oraz przedstawić płynące z niej wnioski. Na sam koniec powinny trafić, odpowiednio, literatura oraz dodatki (jeśli takie występują).

Gratuluję, właśnie stworzyłeś swój pierwszy ramowy spis treści – oczywiście, będziesz go jeszcze nieraz modyfikował. Teraz sprawdź, czy rozdziały które zaproponowałeś mają potencjał na bycie pełnoprawnymi rozdziałami – może lepiej będzie, jeśli niektóre rzeczy zawarte będą w ramach podrozdziałów, lub po prostu będą wspomniane w tekście. Upewnij się, że wszystkie istotne elementy zostały uwzględniony w spisie. Z drugiej strony spis treści nie powinien być szczegółowy – ale kwestia uzyskania balansu rozwiąże się dopiero, gdy napiszesz poszczególne rozdziały i podrozdziały. Powodzenia!