Na początku ustalmy fakty – pisanie wstępu jest nierozerwalnie powiązane z przeglądem literatury i osadzeniem tematu pracy w szerszym kontekście – czy to naukowym, czy to technologicznym. W tym rozdziale przedstawisz dlaczego zająłeś się danym tematem i dlaczego wykorzystałeś dane podejście. Dobrze napisany wstęp powinien być jak aperitif w dobrej restauracji – ma stanowić przedsmak tego, co znajduje się w pracy. Ale po kolei.
Wstęp ma być pewnego rodzaju bajką, opowiadaniem, które wprowadzi czytelnika w świat twojej pracy. Większość starych bajek zaczyna się słowami Dawno, dawno temu, za siedmioma górami, za siedmioma lasami, za siedmioma rzekami… – to co masz tu zauważyć to fakt, że taki wstęp umieszcza bajkę w jakimś konkretnym czasie i miejscu, nadawany jest więc kontekst całej opowieści. Tak samo wstęp twojej pracy dyplomowej – ma uświadomić czytelnikowi dlaczego ma chcieć przeczytać pracę do końca, ma wiedzieć czego się spodziewać i jak twoja praca koresponduje z innymi pracami, które już zostały stworzone.
W twojej pracy poruszony jest jakiś konkretny temat – przedstaw więc jego historię – co, gdzie i dlaczego. Przedstaw przejście pomiędzy stanem przeszłym, a teraźniejszym. Jeżeli twoja opowieść inżynierska różni się od tych, które można spotkać na co dzień, to wytłumacz dlaczego podążasz inną ścieżką. Opisz dlaczego rozwiązanie wykorzystane w twojej pracy jest warte zainteresowania i czy to rozwiązanie można porównać z innymi obecnymi podejściami. I tak właśnie umocujesz swoją pracę w kontekście technologicznym i przygotuje czytelnika na nadchodzącą, zasadniczą część pracy.
Dobrą praktyką jest, aby zakończenie wstępu było wyprowadzeniem na dalsze części pracy. Pamiętasz jak ustalałeś roboczy spis treści szukając ciągu przyczynowo skutkowego między kolejnymi rozdziałami? W jednym akapicie opisz te związki, jednocześnie zdradzając strukturę pracy (przecież spisu treści nikt nie czyta). Jesteś właśnie na końcówce wstępu, który w numeracji prawdopodobnie jest rozdziałem nr. 2. Ostatni akapit tego wstępu może, przykładowo, zawierać takie zdania:
- Biorąc pod uwagę tematykę pracy, w rozdziale trzecim przedstawiono (…).
- Rozdział x zawiera definicję problemu badawczego, którym jest (…).
- Wykorzystany aparat matematyczny został opisany w rozdziale x.
- Dzięki zastosowaniu prawa regulacji predykcyjnej przedstawionego w rozdziale y udało się uzyskać pożądane zachowanie układu, co potwierdzają przebiegi zaprezentowane w rozdziale z.
- Podsumowanie niniejszej pracy, wraz z problemami otwartymi i przyszłymi kierunkami badań, zostało przedstawione w ostatnim rozdziale.
Dzięki zastosowaniu takiego zabiegu uzyskasz wrażenie ciągłości i spójności danej pracy. Już na początku sygnalizujesz, że wiesz co i dlaczego w pracy się znalazło, wskazujesz zasadność poszczególnych rozdziałów, a dodatkowo nakierowujesz czytelnika na fragmenty, które potencjalnie mogą go bardziej (lub mniej) zainteresować.