Karta tematu pracy

Według aktualnych procedur dyplomowania nie wypełnia się już karty tematu, jednak zawarte w niej dane mogą zdecydowanie ułatwić określenie zakresu pracy. Co więcej, w systemie APD wciąż trzeba wprowadzić podstawowe dane dotyczące tematu, więc przeanalizowanie budowy takiej karty wciąż może być przydatne.

Karta tematu pracy jest pierwszym dokumentem, który jest składany w związku z planowaną pracą dyplomową. Jej wzór można pobrać ze strony z oświadczeniami (mirror). Karta tematu będzie wskazywać na problematykę poruszoną w pracy oraz zdefiniuje zakres zadań do wykonania w ramach pracy. Znajdziesz tutaj wskazówki dotyczące wypełniania twojej karty tematu pracy.

  1. Jako nazwę Wydziału należy wpisać pełną nazwę Wydziału
  2. Jednostką organizacyjną, w której realizowana jest praca, zazwyczaj jest Katedra, do której przypisany jest promotor. Przynależność promotora możesz sprawdzić na stronie Uczelni.
  3. Tutaj należy wybrać właściwe poziom i formę studiów. Jeżeli wypełniasz kartę w formie cyfrowej, to możesz scalić te dwie komórki i zostawić jedynie tą formę studiów, której słuchaczem jesteś.
  4. Tytuł pracy powinien możliwie dobrze odzwierciedlać to, co znajdzie się w pracy, jednak nie powinien on być zbyt rozbudowany czy szczegółowy. Wersja angielska nie zawsze musi być wiernym tłumaczeniem – upewnij się, czy w j. angielskim nie istnieją może jakieś sformułowania, które dużo lepiej oddają istotę twojej pracy.
  5. Decydując o charakterze pracy należy wybrać przynajmniej jeden z przymiotników opisujących twoją pracę. Tworzysz działające urządzenie/oprogramowanie – praca jest praktyczna. Sprawdzasz cechy jakiegoś obiektu/algorytmu sterowania – praca jest badawcza. Przedmiotem pracy jest pomysł, ale na ten moment nie masz możliwości zrealizowania go – praca będzie koncepcyjna/projektowa. Projektową będzie też praca, w której oprócz fizycznego zrealizowania jakiegoś układu (praca praktyczna), będzie on także opisany w formie uproszczonej dokumentacji technicznej. Pamiętaj, że twoja praca może być opisana kilkoma przymiotnikami, np. projektowo-praktyczna, praktyczno-badawcza
  6. Zadania do realizacji mają wskazywać na kolejne etapy (achievementy), które będziesz osiągał podczas realizacji pracy. Warto tutaj podzielić pracę na 3-5 części – nawet jeśli jednej części nie uda się zrealizować to nie będzie to koniec świata.
  7. Tutaj wpisujesz swoje dane – pamiętaj o tym, że podpis musi być odręczny, nawet jeżeli składasz kartę w formie cyfrowej.